PLC-home.pl

...inteligentny dom zarządzany przez sterownik PLC

Inteligenty dom a Media Center

W moim pierwszym starciu próbowałem załadować informacje ze sterownika PLC do Media Center.

Konfiguracja w kierunku której dążę i która okazała się najprostsza (życie mnie nauczyło że rozwiązanie najprostsze są najlepsze)

  1. Komputer Nettop np. Asrock ION 330 - z wbudowanym odbiornikiem podczerwieni
  2. Windows. Jestem wielkim fanem Linuxa, ale nie będę poświęcał pół roku żeby napisać autorskie narzędzie pod modbus jeśli pod Windowsem są gotowe mechanizmyServer DDE
  3. Facon - Fatek DDE Server - instalacja i konfiguracja - 2 minuty. W ten oto prosty sposób mamy dane ze sterownika na kompie. Dodatkową zaletą tego servera jest szybkość działania, odpytuje sterownik co kilkanascie milisekund, więc posiada zawsze najaktualniejsze dane.
  4. XBMC - Media center - download i instalacja, uruchomienie - 5 minut.
Plusy: mały (instalka pod windowska to kilkadziesiąt mega), otwarty, z możliwością edycji dowolnego ekranu, własnych skryptów, bardzo ładna grafika,

Minusy: na razie znalazłem jeden - język programowania - python. Żeby nie było za prosto - obiektowy python. :)

Zabrałem się za "pisanie" skryptu. XMBC ma sporą bazę wielu ciekawych skryptów (youtube, pogodowe, zwiastuny, giełda, newsy etc). Język programowania jest trudny, ale są tutoriale. Pierwszy skrypt jest nieudolny i bardzo prymitywny. Największy problem powoduje znalezienie pasującej  wersją do pythona z XBMC biblioteki obsługującej DDE - spędziłem nad tym całe popołudnie - 4 godziny.

Napisanie skryptu który pobiera z Facona i wyświetla stan wyjścia sterownika zabrało mi kolejną godzinę. Działa.

Dim lights

Oczywiście to dopiero mały kroczek, ale cośtam działa. Przygotowanie pełnego ekanu w tym hardcore'owym języku zajmie pewnie kilka tygodni. Przerobienie ekranu głównego żeby otwierał skrypty zarządzające inteligentym domem - kolejne tygodnie. Jednak widać światło w tunelu.

Samo rozwiązenie XBMC bardzo mi się podoba - pięknie wygląda na TV podane przez HDMI. Ekrany zmieniają się bardzo płynnie, a dostęp do bibliotek filmów, zdjęć lub mp3 (także po zasobach sieciowych windowsa - smb) jest bardzo wygodny i efektowny. Konfiguracja całości to 15 minut i można już oglądać filmy wystawione ze stacjonarnego kompa, a XBMC ściągnie z netu informacje o okładce, obsadzie czy ocenach danego filmu.

Robi wrażenie i bardzo pasuje do inteligentnego domu.